Zaniklá obec Čistá

Jedno z míst, která mají pohnutou historii. Bývalé město (nikoli tedy jen malá obec) Čistá zaniklo po roce 1949, kdy se zde vytvořil vojenský prostor. Z Čisté (dříve Lauterbach Stadt, později Město Litrbachy) nezbylo prakticky nic, protože ji armáda postupně v rámci cvičení srovnala se zemí. Dnes je na místě jen památník a informační tabule.

Cesta z Lokte je excelentní. Pro běžce asi ne, pokud by chtěl běžet i zpátky (asi 28 km), ale pro kolo nebo koloběžku jde o ideální výlet. Téměř pořád do kopce a v rozumném terénu. Koloběžku občas budete vést, ale spíše kvůli kamenům, nikoli stoupání.

Trasa vede okolo Komářích rybníků, za nimiž se pokračuje ještě 3 km do asi nejprudšího kopce. Cesta je upravená, pozor je třeba dávat pouze na odtokové traverzy při sjezdu zpátky. Když vyjde počasí, tak se jedná o skvělou vyjížďku.

GPS: 50.0995744N, 12.7285206E
Rozcestník nad Komářími rybníky

Nad horním Komářím rybníkem je rozcestník, který láká na krátkou vzdálenost 3 km. Jenže polovina vede strmějším stoupáním. Od tohoto místa jsou jen 4 km do horní části Krásna.

Kousek před Čistou

Když vyjedete na horizont nad Komářími rybníky, cesta se zklidní a na koloběžce to je relaxační jízda. Jezdím sem na menší Kickbike Clix, protože ji místy vedu.

Louky před Čistou

Asi 1 km před kravínem na kraji původní Čisté se vyplatí na chvíli zastavit. Nádherné louky za to stojí.

Informační tabule o Čisté

Zaniklé obce jsou výraznou tváří Slavkovského lesa. Je jich více a o Čisté je několik textů na webu. A jedno depresivní video na YouTube (Boj o osadu).